V utorok začne ďalšie kolo prideľovania poukážok na malé OZE

 

SIEA rozdelí medzi slovenské domácnosti na kúpu a inštaláciu malých obnoviteľných zdrojov energií vyrábajúcich teplo 2,35 milióna eur.

Slovenské domácnosti sa znova budú môcť uchádzať o štátnu podporu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE). Už tento utorok 6. februára plánuje Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) vyhlásiť devätnáste kolo prideľovania poukážok. „K dispozícii budú poukážky v hodnote 2,35 milióna eur,“ informoval vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič.

V hre bude takmer 1 200 poukážok

Utorňajšie kolo projektu Zelená domácnostiam, ktoré začne o 15. hodine, bude zamerané na podporu pre OZE vyrábajúce teplo. O podporu sa budú môcť uchádzať len domácnosti mimo Bratislavského kraja. Agentúra predpokladá, že domácnostiam rozdá takmer 1 200 poukážok. „Do 30 dní od vydania musia domácnosti poukážky spolu so zmluvami odovzdať zhotoviteľom. Na ich využitie a podanie žiadostí o preplatenie majú tri mesiace,“ upozornil Jurikovič.

V 18. kole projektu „Zelená domácnostiam“ získalo poukážky na fotovoltické panely 588 domácností v mimobratislavských regiónoch. Medzi vydanými poukážkami je 143 bez využitia elektrickej akumulácie. Celkovo sa v ostatnom kole rozdali domácnostiam poukážky v celkovej hodnote 1,65 milióna eur.

Podporené zariadenia majú inštalovaný výkon necelých sedem megawattov

Doteraz bolo v rámci projektu „Zelená domácnostiam“ podporených vyše 2 500 inštalácií fotovoltických panelov s celkovou hodnotou poukážok vyše 7,3 milióna eur. Celkovo boli podporené zariadenia s inštalovaným výkonom necelých sedem megawattov. Priemerný príspevok tak predstavoval zhruba tisíc eur na inštalovaný kilowatt výkonu zariadenia, čo je trikrát viac ako pri tepelných čerpadlách, dvakrát viac ako pri slnečných kolektoroch a vyše desaťkrát viac ako pri kotloch na biomasu.

V prvom štvrťroku SIEA vyhlási štyri kolá s poukážkami za viac ako sedem miliónov eur. Celkovo bude v tomto roku na podporu malých OZE k dispozícii takmer 14 miliónov eur. Energetická agentúra už preplatila domácnostiam viac ako jedenásť tisíc poukážok za 24,6 milióna eur. Momentálne je celkový inštalovaný výkon zariadení pri preplatených poukážkach 77 megawattov. Na kotly na biomasu z toho pripadá 30 megawattov, hoci podporených bolo len necelých 1 300 kusov.

zdroj: v energetike

Komentovať


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.


Copyright © 2019 All Rights Reserved HLINA s.r.o. Vytvoril Magneting