Tesla Liptovský Hrádok investuje do fotovoltiky na streche. S batériou a bez dotácie

Priemyselný podnik inštaluje fotovoltickú elektráreň s výkonom 499 kWp a batériovým zásobníkom s kapacitou 160 kWh. Za koľko rokov sa investícia vráti?

Tesla Liptovský Hrádok investuje do fotovoltiky

Výroba elektriny vo fotovoltickej elektrárni sa nemusí spoliehať na štátne dotácie, ktoré môžu predstavovať v slovenských podmienkach aj dodatočné riziko.

Potvrdzuje to aj príklad priemyselného podniku Tesla Liptovský Hrádok, ktorý na strechu závodu inštaluje fotovoltické panely s celkovým výkonom 499 kWp. Prebytočná elektrina bude uskladňovaná v 160 kWh batériovom úložisku.

Fotovoltická elektráreň poslúži podniku pre pokrytie časti vlastnej spotreby. Realizátorom projektu je česká spoločnosť Atlantis Management. „Projekt bude realizovaný úplne bez dotácií, čo firme ušetrí zdĺhavé vybavovanie žiadosti a čakanie na schválenie,“ uvádza Atlantis Management. Podobný projekt bez dotácie chystá spoločnosť aj v Prahe.

Systém je navrhnutý spôsobom, aby optimálne reagoval na aktuálnu spotrebu v areáli. Práve tento faktor zabezpečuje, že návratnosť investície sa stáva zaujímavou aj bez podpory štátu. Priemyselná batéria umožní prevádzkovateľovi znížiť náklady za rezervovanú kapacitu vďaka vykrývaniu nábehovej špičky technologických liniek počas dňa. Kapacitu batérie bude možné v budúcnosti ďalej zvyšovať.

Atlantis Management zabezpečuje pre investora kompletnú dodávku elektrárne na kľúč, od naprojektovania, inžiniering, výstavbu, až po pripojenie do distribučnej sústavy.

„Elektráreň sme navrhli tak, aby pomocou vlastného riadiaceho systému dokázala ideálne reagovať na aktuálnu spotrebu a aby fungovala v kombinácii s batériovým úložiskom a mikro-kogeneračnými jednotkami. Tie podnik používa na vyhladzovanie spotrebnej krivky,“ hovorí riaditeľ spoločnosti Miroslav Calda.

Návratnosť sedem rokov

Tesla Liptovský Hrádok spotrebuje ročne 2 468 MWh elektrickej energie pri celkových nákladoch na úrovni 140 eur za megawatthodinu. Pri celkovej investícii do FV elektrárne za 366-tisíc eur to znamená návratnosť sedem rokov.

„Sme stredne veľký priemyselný podnik, ktorý si stanovil cieľ znížiť náklady na spotrebu elektriny a prispieť k energetickej stabilite miestnej prenosovej siete,“ hovorí predseda dozornej rady Dušan Lichardus.

Náklady na energie tvorí podľa neho najmä spotreba vlatných automatizovaných strojov, priemyslových robotov a ďalších technológií. Pokiaľ spoločnosť nepracuje v nepretržitom režime, kvôli špičkovému nábehu výkonov rastú náklady na rezervovanú kapacitu aj odbery v miestnej distribučnej sieti.

Vizualizácia: Atlantis Management

„Vzhľadom k tomu, že sme zároveň výrobcom špičkových technológií pre obnoviteľnú energetiku, ako sú meniče alebo batériové zásobníky, je projekt ukážkou, ako tieto technológie možno v súčasnosti zaradiť do prevádzky tak, aby dávali ekologický aj ekonomický zmysel nám aj komunite, ktorú našou činnosťou ovplyvňujeme,“ dodáva D. Lichardus.

Celý systém fotovoltickej elektrárne je kvôli prísnym podmienkam pri pretoku elektriny do distribučnej sústavy zasadený do lokálnej distribučnej siete. V systéme sú zapojené dva typy meničov z dôvodu vzájomného porovnania výroby. Zároveň časť panelov nie je orientovaná štandardne na juh, ale východo/západným smerom.

Atlantis Management pripravuje inštaláciu FVE s veľkosťou 96 kWp aj vo výrobnom areáli v Prahe. Keďže firmy tu nemajú nárok na dotácie, o to väčšie nároky sa kladú na optimálne navrhnutie systému, ktoré skracuje dobu návratnosti.

„Kľúčovým argumentom pre obstaranie fotovoltickej elektrárne je však aj ochrana proti stúpajúcim cenám elektriny. Pri fotovoltike viete dopredu, koľko zaplatíte za elektrinu v nasledujúcich rokoch a získate čiastočnú energetickú nezávislosť,“ myslí si M. Calda.

zdroj : energie portal

Komentovať


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.


Copyright © 2019 All Rights Reserved HLINA s.r.o. Vytvoril Magneting