Zastavte dotácie na tepelné čerpadlá pre bohatých a nechajte vidieku olejové kotly

Zástupcovia ropného odvetvia sa hádajú s výrobcami čerpadiel vo Veľkej Británii, aký spôsob vykurovania by mal štát podporovať.

Zastavte dotácie na tepelné čerpadlá pre bohatých a nechajte vidieku olejové kotly

Klimatická politika vo Veľkej Británii tlačí na používanie čistejších technológií aj v oblasti vykurovania domácností. Vidiecke časti krajiny bez plynovej siete vykurujú väčšinou vykurovacím olejom, vyznačujúcim sa veľkými uhlíkovými emisiami. Britská vláda prichádza s návrhom postupného obmedzovania týchto fosílnych zdrojov a dotovania ekologickejších riešení.

Zástupcovia dodávateľov vykurovacieho oleja (OFTEC) nie sú takýmto postupom nadšení a vyzývajú vládu, aby umožnila domácnostiam na vidieku používanie fosílneho paliva, ktoré má byť najlacnejšou možnosťou, hoci aj za cenu vyšších emisií.   

“Nie je náhoda, že miera energetickej chudoby je vyššia vo vidieckych oblastiach. Domy bez prípojky plynu sú zvyčajne staršie a zle izolované, preto účinné vykurovanie je oveľa náročnejšie a drahšie a teda je aj oveľa ťažšie znižovať emisie,” tvrdí Paul Rose z OFTEC-u.

Prečítajte si tiež

Oplatí sa kotol na olej? Aj olejové kotly môžu byť výhodné riešenie

Koľko stoja tepelné čerpadlá? O tom, či sa tepelné čerpadlo oplatí, nerozhoduje len cena

Tepelné čerpadlá a hybridné kotly majú byť energetickou budúcnosťou Európy

Olejové kotly vs. tepelné čerpadlá

Podľa neho “riešenie sociálneho problému energetickej chudoby pomáha zároveň znižovať emisie a tento postup je lepším z hľadiska využívania verejných prostriedkov než darovanie peňazí bohatým domácnostiam, ktoré inštalujú obnoviteľné vykurovacie systémy.”

Odvetvie vykurovania olejom chce podľa jeho slov naďalej podporovať politiku dekarbonizácie a ponúkať riešenia nízkouhlíkových tekutých biopalív. “Napriek tomu, že vykurovací olej obsahuje veľa uhlíka, je to stále najlacnejšie dostupné palivo pre nepripojené domácnosti. Práve pre energeticky chudobnejšie domácnosti by mala byť táto možnosť stále prístupná. Nie navždy, ale aspoň do času, kedy sa nájde vhodné, dostupné a praktické nízkouhlíkové riešenie.”

Porovnanie nákladov na vykurovanie

Tvrdenia zástupcov ropného odvetvia odmietajú výrobcovia tepelných čerpadiel. Simon Lomax zo spoločnosti Kensa považuje výroky združenia OFTEC za nepresné a zaujaté. “Názor, že vysoko emisné kotly na vykurovací olej by mali byť naďalej preferovaným riešením vykurovania vo vidieckych domácnostiach je založený na veľmi nepresnom tvrdení, že takýto systém ponúka najlacnejšie dostupné palivo pre nepripojené domy.”

S. Lomax ďalej porovnáva náklady na vykurovanie olejom a používanie tepelných čerpadiel. “Priemerná cena oleja za posledný polrok k decembru 2018 predstavovala 54 centov za liter. Ak predpokladáme, že z litru sa získa 10,4 kWh energie pri optimistickej účinnosti 80 %, náklady na vykurovanie dosahujú 6,45 centov za kWh.”

“Naproti tomu mnoho dodávateľov ponúka elektrinu za menej ako 16 centov za kWh, čo znamená náklady na vykurovanie 5,33 centov za kWh pri predpoklade priemernej účinnosti 300 % v prípade tepelného čerpadla typu zem. To znamená, že teplo z olejového kotla stojí o 21 % viac, čo má ďaleko od najlacnejšieho riešenia.”  

Ďalšie úspory vďaka inteligentnej sieti

Podľa S. Lomaxa sa dajú dosiahnuť ďalšie úspory používaním čerpadiel v rámci dynamických cenových taríf. Teda využívaním elektriny počas nižších nákladov, využívaním zariadení pre uchovávanie tepla, inteligentné ovládanie, či v niektorých prípadoch batériových zásobníkov.  “Tieto technológie sa oplatí podporovať oveľa viac než olejové kotly s ich nadmernou uhlíkovou stopou.”

“Olejové kotly produkujú takmer päťkrát viac uhlíka ako tepelné čerpadlá zem. Preto neexistuje vôbec žiadne ospravedlnenie pre ich pokračujúce používanie, ak existujú oveľa prijateľnejšie a štátom citlivo podporované riešenia. A to sa ešte nebavíme o kvalite vzduchu.”

zdroj energie portál

Komentovať


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.


Copyright © 2019 All Rights Reserved HLINA s.r.o. Vytvoril Magneting