Veľké zmeny v Liptovskom Mikuláši: Radnicu obsadili stavbári!

Na hornom Liptove sa ide šetriť. Radnica v Liptovskom Mikuláši získala dva milióny eur na zateplenie budovy úradu, čím sa ročne ušetrí sto tisíc eur.

Z budovy radnice zhadzujú pôvodný obklad, aby ju po zateplení mohli obložiť iným.

Z budovy radnice zhadzujú pôvodný obklad, aby ju po zateplení mohli obložiť iným.

Autor: MÚ LM

Radnicu v Liptovskom Mikuláši obsadili stavbári. „Budovu úradu postavili v 80- tych rokoch minulého storočia a jej hospodárnosť má značné rezervy. Je možné ich vo veľkej miere znížiť práve stavebnými úpravami, ako je komplexná obnova obálky budovy,“ uviedol autorizovaný inžinier Ján Hlina. V súčasnosti zhadzujú z budovy pôvodný mramor z Bulharska, ktorý nahradí keramický obklad.

„Mramor bol nesený na hliníkovom rošte. Stavbári ale musia celú konštrukciu nahradiť a prispôsobiť novo navrhovanej obálke budovy, ktorá zabráni významným tepelným stratám,“ vysvetlila hovorkyňa radnice Viktória Čapčíková.

Radnica na zníženie energetickej náročnosti budovy získala takmer dva milióny eur. Okrem zateplenia obvodového plášťa minerálnou vlnou sa zateplí aj strecha, odizoluje strop nevykurovaného suterénu od vykurovaného prvého nadzemného podlažia. Šetriť chce mesto aj pri osvetlení.

„Ako najefektívnejší zdroj sa ukázali fotovoltaické panely. Poslúžia na výrobu energie, ktorá sa spotrebuje priamo v budove. Panely budú mať plochu 80 metrov štvorcových a môžu vyprodukovať 10 MWh elektrickej energie ročne,“ povedala Čapčíková.

V budove sa po rekonštrukcii, ktorá potrvá do mája 2017, oteplí o dva stupne, mesto na energiách ročne ušetrí 106 tisíc eur.

Autor: md

Komentovať


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.


Copyright © 2019 All Rights Reserved HLINA s.r.o. Vytvoril Magneting