Podlahové kúrenie na elektrinu je výhodnejšie ako teplovodné

Aký typ podlahového vykurovania zvoliť? Odborníci testovali dva systémy podlahového kúrenia.

K tomu, aby bol projekt energeticky efektívny a ekonomicky prijateľný, je vhodné analyzovať daný objekt. Martin Šimko a Daniel Kalús zo Stavebnej fakulty STU v Bratislave porovnávali energetické a ekonomické výhody a nevýhody dvoch typov vykurovania: teplovodného podlahového vykurovania a vykurovania priamovýhrevnými odporovými elektrickými káblami. Testovali to v konkrétnom rodinnom dome.

Ak je v skladbe podlahy interiéru vykurovací register, ide o nízkoteplotné podlahové vykurovanie. Tento druh podlahového vykurovania zažíva podľa autorov výrazný rozmach najmä v rodinných domoch. Samotné aplikovanie však závisí od objektu, ktorý musí spĺňať tepelnotechnické parametre.

Minimálnu energetickú náročnosť vyžaduje samotný objekt a až následne prevádzkový režim s možnosťou akumulácie tepla v podlahe, kde je tepelná zotrvačnosť približne 4 až 8 hodín s vysokým stupňom samoregulácie,“ konštatujú autori.

Teplovodné podlahové vykurovanie zabezpečí takmer optimálny tepelný stav interiérov s takmer ideálnym vertikálnym a horizontálnym teplotným stupňom.

Ďalšie informácie:

-> Zoznam predajcov a inštalatérov vykurovacích systémov
Na Slovensku pôsobí niekoľko stoviek predajcov a inštalatérov vykurovacích systémov. V interaktívnej mape vám prinášame prieskum trhom predajcov a inštalatérov podlahového, alebo klasického radiátorového vykurovania. Najhustejšia sieť predajcov kotlov je na západnom Slovensku.

-> Zoznam predajcov kotlov na Slovensku
Pozrite si exkluzívny zoznam obchodov s kotlami v SR. Zoznam a mapa sú priebežne aktualizované.

-> Od augusta začnú platiť nové pravidlá pri inštalovaní inteligentných meracích systémov
Distribučné spoločnosti budú môcť inštalovať inteligentné meracie systémy (IMS) odberateľom všetkých kategórií súčasne.

-> Pelety aj drevné štiepky možno využiť na vykurovanie každého objektu
Biomasa a jej úprava na tuhé biopalivá sú v posledných rokoch konkurencieschopnou alternatívou k tradičným fosílnym palivám (zemnému plynu, uhliu) aj vďaka emisným limitom a vzrastajúcim cenám.

Pri elektrickom podlahovom vykurovaní sa elektrická energia premieňa na teplo v jednej kompaktnej jednotke priamo vo vykurovanej miestnosti, preto tento typ podlahového vykurovania patrí medzi lokálne vykurovacie systémy. Účinnosť premeny elektrickej energie je takmer 100 %. Vykurovanie sa uskutočňuje v mieste spotreby, neznečisťuje ovzdušie, nevyžaduje si komín, sklad paliva ani priestory na kotolňu či kotol.

Rozvod elektrickej energie je v porovnaní s inými teplonosnými látkami podstatne jednoduchší a lacnejší, vyžaduje s menšie zásahy do stavebných konštrukcií a má menšie nároky na priestor.

Podobne je to s riadením. „Ďalšou výhodou je jednoduché riadenie výkonu vykurovacieho systému prerušovaním prívodu elektrickej energie priestorovými termostatmi alebo priestorovými termostatmi s možnosťou týždenného či mesačného programovania. Na jednej strane je tento systém vďaka uvedeným prednostiam veľmi atraktívny, na druhej strane sa celkový komfort premieta do vyšších nákladov na prevádzku.“

Elektrické podlahové kúrenie je výhodnejšie

Na základe ekonomickej a energetickej analýzy vyšli autorom investičné náklady pri elektrickom podlahovom vykurovaní o 46,8 % a prevádzkové náklady o 6,6 % výhodnejšie v porovnaní s teplovodným podlahovým vykurovaním.

Aj keď samotné prevádzkové náklady na vykurovanie sú nižšie pri teplovodnom podlahovom vykurovaní, po využití zvýhodnenej tarify na spotrebu elektrickej energie pri ostatných spotrebičoch vyšli celkové prevádzkové náklady pri elektrickom podlahovom vykurovaní nižšie. Na základe týchto skutočností by bolo v tomto rodinnom dome výhodnejšie realizovať typ podlahového vykurovania priamovýhrevnými elektrickými odporovými káblami,“ konštatujú v závere autori.

Komentovať


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.


Copyright © 2019 All Rights Reserved HLINA s.r.o. Vytvoril Magneting