Odberatelia plynu ušetria

Dodávatelia energií, ktorých sme oslovili, potvrdzujú, že mierne teplejšia zima by sa mala premietnuť do nižších nákladov na vykurovanie.

Domácnosti a firmy na Slovensku by mohli vďaka miernejšej zime ušetriť na plyne. Pre Energie-portal.sk to potvrdil najväčší dodávateľ plynu, Slovenský plynárenský priemysel (SPP).

Úspory na vykurovaní
Spoločnosť predpokladá, že priemerná spotreba zákazníkov v domácnostiach, ktorým SPP dodával plyn počas obdobia október 2017 – február 2018, bude s vysokou pravdepodobnosťou nižšia, ako bola spotreba rovnakých zákazníkov počas rovnakého obdobia pred rokom.

„Ak vezmeme do úvahy fakt, že ceny za dodávku plynu sa v roku 2017 a v 2018 nezmenili, zákazník môže v prípade poklesu spotreby očakávať pokles celkových výdavkov na dodávku plynu,“ uviedol hovorca SPP Ondrej Šebesta.

Konkrétny rozdiel v spotrebe plynu oproti predošlému roku však bude možné určiť len individuálne. V prípade jednotlivých zákazníkov SPP plánuje vyčísliť presné výdavky na dodávku plynu až postupne počas roka, podľa odpočtov meradiel na účely ročného zúčtovania.

„Nie je možné jednoznačne povedať, či zákazník bude mať nižšie alebo vyššie výdavky za dodávku plynu - záleží to od každého zákazníka a od charakteru jeho spotreby, ale napr. aj miery zateplenia domu, účinnosti kotla, ako aj preferencie interiérovej teploty,“ doplnil Šebesta.

Elektrina bez veľkých zmien
Najväčší alternatívny dodávateľ plynu na Slovensku, innogy, potvrdil nižšiu spotrebu plynu u svojich odberateľov hlavne ku koncu minulého roka.

„Spočiatku mierna zima priniesla aj mierne nižšiu spotrebu energií v porovnaní s rovnakým obdobím minulej zimy. Na konci sezóny spotreba energií stúpla, a preto celkovo očakávame približne rovnakú spotrebu ako vlani,“ povedala pre Energie-portal.sk Katarína Šulíková, špecialistka komunikácie Východoslovenskej energetiky, a.s.

Pri porovnaní doterajšej zimy 2018 voči porovnateľnému obdobiu roku 2017 je v prípade elektriny situácia takmer identická aj podľa Stredoslovenskej energetiky, a.s., ktorá u nás patrí k najväčším dodávateľom elektriny.

„Podľa predbežných analýz je odber v roku 2018 v rádoch jednotiek percent nepatrne nižší,“ uviedla vedúca kancelárie predstavenstva spoločnosti Michaela Krivá. „Spotreba je v rovnakom období rokov 2017 a 2018 na porovnateľnej úrovni, preto neočakávame výrazné rozdiely vo výške faktúr.“

Vplyv teploty na spotrebu elektriny je podľa dodávateľov výrazne nižší ako pri plyne. „Ak však vezmeme do úvahy medziročný nárast cien elektrickej energie, ktorý je vyšší ako pokles spotreby, dá sa očakávať skôr priemerný rast ako pokles celkových výdavkov na elektrinu,“ doplnil Ondrej Šebesta.

Úspory prinesie vyššia efektívnosť
Počasie však nie je jediným faktorom, ktorý vplýva na spotrebu energií. „Dlhodobo pozorujeme mierny nárast spotreby u našich zákazníkov, hlavne v spotrebe elektrickej energie. Medzi hlavné dôvody patrí zmena v správaní dnešných domácností a s tým súvisiace zvyšovanie počtu spotrebičov v domácnostiach zákazníkov,“ povedala Katarína Šulíková z Východoslovenskej energetiky, a.s.

Spoločnosť preto zákazníkom odporúča venovať pozornosť predovšetkým energetickej efektívnosti, ktorá má na šetrenie a znižovanie spotreby oveľa väčší dopad ako cena energií, či obmedzovanie sa, vypínanie kúrenia a podobne.

zdroj

https://www.energie-portal.sk

Komentovať


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.


Copyright © 2019 All Rights Reserved HLINA s.r.o. Vytvoril Magneting