Energie budú ešte drahšie

Vďaka zatepleniu rodinných a bytových domov ušetria slovenské domácnosti každý vykurovací rok až 60 percent nákladov

Návratnosť investície do zateplenia sa znižuje s rastom cien energií a s možnosťou získať na zateplenie dotáciu z programu Obnov dom. Navyše sa v tomto období ako-tak stabilizovali aj ceny stavebných materiálov a ich dodávka. Podľa odborníkov je preto ideálny čas na renováciu.

Podpora pre tisíce domácností

Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) plánuje v tomto roku podporiť vyše osemtisíc domácností. V poradí šiesta výzva projektu Obnov dom bude určená pre päťtisíc majiteľov rodinných domov postavených pred rokom 2013. Okrem tejto výzvy chce SAŽP vyhlásiť minivýzvu pre ekonomicky znevýhodnené domácnosti. Cieľom bude podporiť aspoň 3 060 majiteľov rodinných domov. Alokovaná čiastka na obe výzvy je 125 miliónov eur.

„Dotácie hrajú významnú úlohu v motivácii vlastníkov nehnuteľností k zatepľovaniu a rekonštrukcii budov. Vzhľadom na veľký počet nezrenovovaných stavieb a očakávanému nárastu cien energií je však potrebné renovačné tempo, a teda aj prílev štátnej podpory strojnásobiť,“ zdôrazňuje riaditeľka Asociácie výrobcov minerálnych izolácií Marcela Kubů.

Renováciu potrebuje skutočne väčšina slovenských domov. Z údajov zo sčítania obyvateľov v roku 2021 vyplýva, že komplexnou renováciou prešlo len 19 percent rodinných domov a 47,3 percenta bytových domov. Väčšina domov bola rekonštruovaná len čiastočne alebo neboli zateplené vôbec.

Renovačné tempo by pritom malo dosiahnuť tri percentá ročne. Znamená to, že každý rok by sa mala podporiť obnova 32-tisíc rodinných domov a 2 300 bytových domov. Od reality je to však zatiaľ ďaleko.

Energie budú ešte drahšie

Odborníci na energetiku v Európe predpovedajú, že do budúcnosti bude cena energií rásť. Stane sa tak kvôli investičným nákladom na zelenú energiu, ako aj z dôvodov zaťaženia energie z fosílnych zdrojov uhlíkovou daňou. Preto by mal podľa prezidenta Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavla Kováčika každý vlastník nehnuteľnosti venovať pozornosť opatreniam na zníženie energetickej náročnosti.

„Dnes je to aktuálne o to viac, že kým ceny stavebných materiálov sa stabilizovali, tak ceny stavebných prác aj energií sa budú zvyšovať,“ tvrdí expert na stavebníctvo. Doterajšie plošné dotácie cien energií všetkým spotrebiteľom, teda aj tým, ktorí to nepotrebujú, považuje za nesprávne a nešťastné riešenie. Demotivujú obyvateľov od úsporného správania, pričom podpora nie je prerozdelená dostatočne adresne.

„Keby bola podpora určená len tým, ktorí to skutočne potrebujú, čiže pre takzvanú energetickú chudobu, ušetrila by sa približne miliarda eur. Tú by mohli použiť na realizáciu potrebných úsporných opatrení na rodinných domoch, pričom do budúcnosti by priniesla niekoľkonásobne vyššie úspory,“ vysvetľuje P. Kováčik. Verí, že do budúcnosti sa tento nesprávny prístup nebude opakovať.

„Presadzujeme kombináciu dotácií a dlhodobého výhodného úveru na modernizáciu domov vrátane úsporných opatrení, ktorými by sa cez finančnú páku výrazne zvýšila atraktívnosť, rozsah a záujem o realizáciu úsporných opatrení,“ dodáva.

Čas na zníženie spotreby beží

Slovenská vláda si kúpila čas na vypracovanie adresných opatrení, ktoré pomôžu znížiť energetickú náročnosť budov. Obyvateľov to bude podľa odhadu vládneho kabinetu stáť 1,25 miliardy eur. Presne taká suma totiž pôjde zo štátneho rozpočtu na zastropovanie cien energií v tomto roku.

Domácnosti teda majú ešte bezmála rok na to, aby sa ochránili pred predpokladanými budúcoročnými drahšími energiami. Zdraženie plynu alebo elektriny by v tomto roku ešte nemala pocítiť žiadna domácnosť. Ako to však bude o rok, to záleží od toho, či bude spotreba rovnaká alebo nižšia. Ovplyvniť ju môžu ďalšie faktory, napríklad to, aká dlhá a studená bude budúca zima, respektíve vykurovacia sezóna.

„Vláda vysiela jasný signál, že lehota, počas ktorej by sa slovenské domácnosti mali pokúsiť znížiť svoju spotrebu energie, už beží. Pritom najefektívnejší spôsob, ako sa chrániť pred rastúcimi cenami energií, je zateplenie domov a bytov. Domácnosti totiž spotrebujú na vykurovanie najviac energie, a to až 74 percent,“ vysvetľuje M. Kubů s tým, že úplne bez zateplenia alebo len čiastočne zateplených je na Slovensku 53 percent bytových domov a 81 percent rodinných domov.

Užitočné skúsenosti z Českej republiky

České domácnosti a firmy mali zastropovanú cenu silovej energie po celý rok 2023, a to vo výške 6 050 Kč (Českých korún), čiže približne 238 eur vrátane DPH za megawatt hodinu (MWh) elektriny a 3 025 Kč (okolo 119 eur) DPH za MWh plynu. K tejto čiastke sa ešte pripočítavajú rôzne regulačné poplatky, ktoré sa pohybovali okolo jednej tretiny silovej ceny.

Od januára 2024 však táto plošná pomoc skončila a očakáva sa, že české domácnosti pocítia zdraženie elektriny o desiatky percent, firmy dokonca o stovky percent. To napriek tomu, že cena oboch komodít sa stabilizovala. Zdraženie je spôsobené predovšetkým skokovým nárastom regulovanej zložky a návratom poplatkov za obnoviteľné zdroje energie.

Dotačné programy v Česku fungujú kontinuálne a občania ich využívajú naplno. Česi majú napríklad dlhodobo možnosť požiadať o dotáciu na zateplenie domu alebo iné opatrenia, predovšetkým obnoviteľné zdroje, ktoré znížia energetickú náročnosť ich domov a bytov.

Program Nová zelená úsporám prispel v rokoch 2014 až 2021 na energetické úspory viac než 74-tisícom českých domácností 16 miliardami korún (približne 630,48 milióna eur). Od septembra 2021 do septembra 2023, ktoré boli historicky najúspešnejšie roky z pohľadu príjmu žiadostí, program pomohol takmer 170-tisícom domácností znížiť ich účty za energie.

Žiadatelia požiadali o viac ako 37 miliard Kč (okolo 1,46 miliardy eur). K tomu sa v roku 2023 pridal program pre seniorov a domácnosti s nižšími príjmami, ktorý podporil 50-tisíc žiadateľov čiastkou takmer šesť miliárd korún (približne 236,41 milióna eur). Celkovo teda u našich západných susedov adresnú pomoc získalo už takmer 300-tisíc žiadateľov.

Programy obnovy domov

Slovensko je v porovnaní s českými skúsenosťami na začiatku, a to napriek tomu, že Štátny fond rozvoja bývania fond (ŠFRB) poskytuje zvýhodnené úvery dlhodobo. Program Obnov dom mieri k 25-tisíc žiadateľom, teda majiteľom rodinných domov. Fond však ročne poskytne zvýhodnený úver na zateplenie iba stovkám žiadateľov, a to bytovým domom.

Na vynovenie rodinných domov poputuje vyše pol miliardy eur, konkrétne 424 miliónov eur. V súčasnosti odborníci počítajú s tým, že sa podarí obnoviť 25-tisíc rodinných domov. „Pokiaľ by štát vložil 1,25 miliardy eur, teda výšku plošnej podpory na zastropovanie cien energie v roku 2024 do renovácií, pomohol by ročne až 65-tisíc domácnostiam. Pomoc by sa dala adresne zacieliť na tie domácnosti, ktoré žijú v nezateplených domoch a bytoch, a ktoré sú najviac ohrozené energetickou chudobou,“ zdôrazňuje M. Kubů.

Ten, kto ešte o renovácii ani nezačal premýšľať, má najvyšší čas sa začať aspoň zaujímať o možnosti štátnej finančnej podpory na zateplenie, výmenu zdroja energie, či kúpu fotovoltiky. Štátny fond rozvoja bývania poskytuje zvýhodnené úvery vo výške jedno až tri percentá s maximálnou splatnosťou 25 rokov. Termín podania žiadosti je od 15. januára do 30. septembra príslušného kalendárneho roka.
Z programu Obnov dom sa má podporiť obnova 25-tisíc rodinných domov. Vlani podalo žiadosť viac ako 20-tisíc záujemcov. Na rok 2024 sú plánované ďalšie výzvy, no už v menšom rozsahu.

Ďalšou možnosťou pre bytové a rodinné domy je čerpanie dotácie na fotovoltické panely a tepelné čerpadlá formou poukážky z programu Zelená domácnostiam. Na poukážky pre domácnosti je vyčlenených 151,6 milióna eur. Žiadosti o poukážku bude možné registrovať podľa Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry v prvom štvrťroku 2024, kedy sa spustí nový informačný systém.

Komentovať


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.


Copyright © 2019 All Rights Reserved HLINA s.r.o. Vytvoril Magneting