DOTÁCIE PRE NOVÉ DOMY

Z Národného plánu zameraného na zvyšovanie počtu budov s takmer nulovou potrebou energie vyplýva, že túto úroveň budú musieť dosiahnuť všetky nové budovy, pri ktorých bola žiadosť o vydanie stavebného povolenia podaná po 31. decembri 2020.

Ako rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie sa rozumie budova s veľmi vysokou energetickou hospodárnosťou. Takmer nulové alebo veľmi malé množstvo energie potrebné na užívanie takej budovy musí byť zabezpečené efektívnou tepelnou ochranou a vo vysokej miere energiou dodanou z obnoviteľných zdrojov.

ÚČEL PRÍSPEVKU

Pre zintenzívnenie výstavby týchto stavieb sa s účinnosťou od 1. mája 2019 zaviedol nový príspevok na rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie, ktorý má motivovať vlastníkov k ich výstavbe.

VÝŠKA PRÍSPEVKU

Výška príspevku pri splnení zákonných podmienok je 8000 eur.

PODMIENKY POSKYTNUTIA PRÍSPEVKU

RODINNÝ DOM MUSÍ SPĹŇAŤ TIETO PODMIENKY:

Nachádza sa na území Slovenskej republikyJe využívaný výlučne na bývaniePrávoplatné kolaudačné rozhodnutie rodinného domu bolo vydané najskôr v druhom kalendárnom roku predchádzajúcom roku, v ktorom bola podaná žiadosť o príspevokNa rodinný dom vrátane jeho technického systému nebola v minulosti poskytnutá finančná podporaJe budovou s takmer nulovou potrebou energie - jeho primárna energia je v energetickej triede A0Celková podlahová plocha je najviac 200 m2Obalové stavebné konštrukcie musia vyhovovať podmienkam kladeným na budovy s takmer nulovou potrebou energie

KROK ZA KROKOM

ZOZNAM PRÍLOH

Mýty a fakty

Často kladené otázky

Zoznam špecialistov

Dokumenty na stiahnutie

Kontakt

Komentovať


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.


Zora Ondrušová

4 roky pred

Dobry den, o 2 mes.mi začnú stavať nízkoenergeticky rd A0. Bude 80m2. Pracovníčka firmy mi na moju otazku či možem podať žiadosť o dotáciu odpovedala,že nie,pretože sa týka len rd nad 120m2. Ďakujem Z.O.

Ján Hlina

4 roky pred

O dotáciu sa žiada po kolaudácii rodinného domu . Plocha RD nesmie prekročiť 200m2 .

Kristína

4 roky pred

Dobrý deň spĺňam všetky podmienky až a to že na našu domácnosť bola poskytnutá dotácia v hodnote 1500 eur na kotol tzv. Zelená domácnosť.... Môžeme aj tak si uplatniť túto dotáciu v hodnote 8000 eur? Ďakujem za odpoveď

Ján Hlina

4 roky pred

Podľa zákona č. 555/2005 Z. z. (v znení účinnom od 10. 3. 2020) príspevok na rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie je možné poskytnúť, ak na rodinný dom vrátane jeho technického systému nebol v minulosti poskytnutý tento príspevok, podpora z prostriedkov Štátneho fondu rozvoja bývania, verejné prostriedky alebo finančné prostriedky Európskej únie v rámci iných podporných programov.

Medzi ďalšie podporné programy patrí napr. program Zelená domácnostiam zameraný na obnoviteľné zdroje energie, dotácie na komplexnú rekonštrukciu národných kultúrnych pamiatok poskytovaných Ministerstvom kultúry SR a pod.

EVA Šimonová

4 roky pred

Mame záujem postavit dom zaciatkom roku 2021.Ako mám postupovat,aby som príspevok dostala?

Ján Hlina

4 roky pred

Dobrý deň .

Dom musíte najprv postaviť a ak splníte podmienky energetickej triedy máte podľa súčasných zákonov nárok na dotáciu. Neviem povedať či to bude takto aj v roku 2022 , keď predpokladám dom postavíte .
Všetky informácie nájdete na stránke http://www.byvajteusporne.sk . V prípade otázok mi zavolajte na 0903 301 407

ďakujem s pozdravom Hlina

Katarína Ševčíková

4 roky pred

Dobry den, sme s manzelom rok na starobnom dochodku. Rozhodlu sme sa postavit si tento rok dom do 80 m2 uzit. plochy.
Dotacia sa tyka aj nas? Dochodcov?
Dakujem a som s pozdravom

Ján Hlina

4 roky pred

Dobrý deň.

Áno dotácia je aj pre dôchodcov.

Všetky informácie nájdete na stránke http://www.byvajteusporne.sk . V prípade otázok mi zavolajte na 0903 301 407

ďakujem s pozdravom Hlina

Copyright © 2019 All Rights Reserved HLINA s.r.o. Vytvoril Magneting