Vykurovanie . Prečítajte si tipy, ako ušetriť.

 zdroj info.sk

 

Nemusíte doma mrznúť na to, aby ste ušetrili na teple. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám ušetria veľa peňazí.

Vetrajte racionálne

Keď kúrite, nemali by ste nechať otvorené „vetračky“ a takýmto spôsobom vetrať v miestnosti. Pre čo najväčšiu úsporu otvorte niekoľkokrát za deň (3 až 5-krát) okná a vytvorte prievan. Tak sa vyvetrá najefektívnejšie a najrýchlejšie celá miestnosť, bez pomalého plytvania teplom.

Nekúrte tam, kde nemusíte

Najteplejšie by malo byť v kúpeľni, kde je ideálna teplota okolo 23-24°C. Ostatné miestnosti sa môžu pohybovať v rozsahu 20-22°C. V chodbe ale takáto teplota nemusí byť, rovnako ako v komore, na schodisku či v iných, málo využívaných miestnostiach.

Zníženie vykurovania už o 1°C zníži celkové náklady na kúrenie až o 6%.

Kedy ste naposledy odvzdušnili radiátory?

Pokiaľ sa v radiátoroch nachádza vzduch, náklady sa môžu zvýšiť takmer o 10%.

Temperovanie pomôže

Počas zimy neodporúčame úplne vypínať kúrenie (v noci alebo keď odchádzate z domu). Udržujte radiátor zapnutý, ale na nižších teplotách.

Rovnako by ste mali kúriť na nižších teplotách počas noci. Keď spíme a sme pod perinou, je vykurovanie na vysokých teplotách zbytočným plytvaním.

Pozor na prekrytie radiátoru

Aj vy si sušíte uteráky a iné oblečenie na radiátore? Takýmto spôsobom mu ale bránite efektívne vykurovať celú miestnosť. Pozor aj na záclony a závesy – teplo by malo do miestnosti prúdiť bez prekážok.

Tesnenie okien je dôležité

Cez nekvalitne zatesnené okná a dvere môže unikať bez nášho vedomia veľa tepla. Lepšie je staré modely vymeniť a môžete tak ušetriť až pätinu nákladov na kúrenie. Pozor aj na izoláciu podkrovia.

Na chladnú dlážku koberce

Pokiaľ ste sa pristihli pri tom, ako zakurujete, lebo vám je zima na chodidlá, skúste najskôr holé dlážky pokryť kobercami. Prípadne zainvestujte do teplých papučí a ponožiek.

Aj v potrubí môže byť chyba

Pokiaľ máte kotol na chladnom mieste a vedú z neho potrubia, odporúčame vám zaizolovať ich, aby ste takto neprichádzali o ďalšie teplo úplne zbytočne.

Na záver ešte jedno odporúčanie – vyskúšajte si zakúpiť kvalitné termoventily, ktoré budú v celom príbytku udržiavať stabilnú a vami zvolenú teplotu. Pri správnom používaní ušetria 8-10% nákladov na kúrenie.

zdroj info.sk

Komentovať


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.


Copyright © 2019 All Rights Reserved HLINA s.r.o. Vytvoril Magneting