Vláda s pripomienkami schválila zákony o výstavbe a o územnom plánovaní, ktoré majú urýchliť vydávanie stavebných povolení. Proti sú mestá a obce, ktoré sa obávajú oslabenia svojej pozície. O zákonoch ešte bude rokovať parlament.
Zákony o výstavbe a o územnom plánovaní majú nahradiť aktuálny stavebný zákon, ktorý sa riadi úplne inými pravidlami. Nové pravidlá majú byť účinné od januára 2023.
Približne takto by sa mali stavebné povolenia vybavovať po novom:
- Zákony počítajú s faktickým zánikom samostatnej fázy územného konania, v ktorej sa povoľuje umiestnenie stavby. Obce a mestá majú mať územné plány, ktoré budú také podrobné a kvalitné, že už nebude potrebné vždy povoľovať, kde má a kde nemá byť postavená konkrétna stavba.
- Zabezpečenie stavebného povolenia má z veľkej časti riadiť projektant. Ten podľa územných plánov vypracuje stavebný zámer a zverejní ho v novom informačnom systéme Urbion.
- Z neho sa o zámere dozvedia dotknutí správcovia sietí a úrady, aby sa mohli k nemu vyjadriť.
- Ich pripomienky zapracuje projektant bez toho, aby sa tým musel zaoberať stavebný úrad.
- Úlohou úradu má byť len odstraňovanie rozporov, s ktorými si projektant nevie poradiť.
- Ak si poradí so všetkými, úrad vydá rozhodnutie o stavebnom zámere. Pri rodinných domoch a iných jednoduchých stavbách to znamená povolenie na výstavbu. Pri väčších stavbách sa ešte potom robí podrobný projekt.
- Potom nasleduje ďalší proces, pri ktorom projektant overuje projekt, stavebný úrad zisťuje napríklad to, či boli oslovené všetky dotknuté strany. Ak všetko sedí, môže sa stavať.
- Ak nie sú žiadne rozpory, systém môže vydať povolenie automaticky – bez zásahu stavebného úradníka.
Návrhy oboch zákonov predložili podpredseda vlády Štefan Holý (Sme rodina) a minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina). „Táto legislatíva prináša definitívny koniec čiernych stavieb a rýchlejší proces schvaľovania nových stavebných projektov, zámerov pre obyvateľov,“ uviedol Holý.
Zásadnou zmenou je podľa neho redukcia nadbytočných procesov, odstraňujú sa duplicity, aby sa k tým istým podkladom nevyjadrovali tí istí ľudia niekoľkokrát. Taktiež sa odstraňuje územné konanie. Obce a mestá majú mať také kvalitné územné plány, aby samostatné územné konanie pre každú stavbu nebolo potrebné.
Čo sa týka čiernej stavby, tá nebude môcť byť dodatočne povolená. „Systém dodatočnej legalizácie tak, ako ho poznáme dnes, že postavíte čiernu stavbu a potom si ju spätne necháte zlegalizovať, táto legislatíva nepozná. Navyše predpokladá, že pokiaľ máte čiernu stavbu, tak zo zákona nie je možné ju pripojiť na akékoľvek energie,“ konštatoval Holý. (e, tasr)
Zdroj Dennik N