Tepelné čerpadlá – kľúč k elektrickej budúcnosti?

Tepelné čerpadlá pre novostavby a hybridné systémy v rekonštruovaných budovách majú byť trendom vo vykurovaní v najbližších rokoch.

 

Začiatkom februára tohto roku sa v holandskom Utrechte konal veľtrh zameraný na vykurovanie. Hoci tamojšie podmienky sú odlišné od tých slovenských, najmä pokiaľ ide o obmedzovanie používania plynu a rýchlosť dekarbonizácie energetických zdrojov, viacero postrehov z tejto udalosti je univerzálnych a zaznamenané trendy sa skôr či neskôr môžu rozšíriť aj inde.

Zhrnutie postrehov z veľtrhu priniesla konzultačná spoločnosť Delta Energy and Environment. Podľa Felicity Tolley, analytičky pre elektrické vykurovacie systémy, nedávny veľtrh v Holandsku zaznamenal výrazný nárast záujmu o plne elektrické a hybridné riešenia, zatiaľ čo veľké plynárenské spoločnosti si bránili svoje pozície.

Tepelné čerpadlá – kľúč k elektrickej budúcnosti

VIESSMANN

“Odvetvie bolo v predchádzajúcich rokoch nerozhodné v spôsobe, akým dekarbonizovať trh s vykurovaním v Holandsku. No v častiach zameraných na vykurovanie a chladenie tento rok dominovali diskusie o tepelných čerpadlách a kombinovaných systémoch. Bude zaujímavé sledovať, či tento trend vydrží do nasledujúceho veľtrhu v roku 2020.”

Hlavnou témou debát mali byť tepelné čerpadlá, ktoré mnohí účastníci považujú za kľúč k elektrickej budúcnosti. Diskusie sa sústredili na čisto tepelné čerpadlá v novopostavených budovách a hybridné systémy v rekonštruovaných budovách v najbližších piatich až desiatich rokoch. Účastníci diskutovali najmä o optimálnych technológiach a návrhoch systémov, no bez širšieho pohľadu na kapacity siete.

Solár ako doplnok k čerpadlám

Početné zastúpenie na veľtrhu mali aj solárne fotovoltické a tepelné riešenia, no boli stavané do úlohy prevažne ako doplnok k tepelným čerpadlám. Elektrické kotly v súčasnosti nachádzajú uplatnenie v bytovkách, ale ostatné elektrické vykurovacie zdroje stále bojujú o svoju pozíciu na rastúcom trhu s elektrickým vykurovaním.

Budúcnosť plynu neistá, lobing za alternatívne palivá

Podľa analytičky je budúcnosť zemného plynu neistá, ale lobistické aktivity sa môžu ukázať ako efektívne pri vývoji alternatívnych plynov. Veľké plynárenské spoločnosti boli silno zastúpené na veľtrhu, aj napriek dôrazu na tepelné čerpadlá. Všetky spoločnosti načrtli víziu budúcnosti ako mix plynových a elektrických výrobkov, s dôrazom na hybridy. “Lobing bude dôležitým nástrojom odvetvia pre udržanie postavenia na trhu v budúcnosti, potenciálne prostredníctvom vývoja alternatív voči fosílnym plynovým sieťam (napríklad bioplyn, vodík).”

Inteligentné domácnosti čoraz rozšírenejšie

Inteligentné systémy v domácnostiach, nezávisle od typu vykurovacej technológie, sa stávajú v Holandsku čoraz rozšírenejšie a zákazníci už nie sú ochotní za ne platiť naviac. S rozvojom prepojenosti zariadení sa dostáva do popredia aj vzdialená diagnostika a monitoring, prinášajúce veľa výhod servisným technikom aj bytovým združeniam.

Vyššia cena čerpadiel, efektívna prevádzka

Vykurovanie prostredníctvom tepelného čerpadla prebieha pri nižších vykurovacích teplotách, ako v prípade iných zariadení. Väčšia plocha, ktorá odovzdáva teplo do priestoru, je preto predpokladom práve pre túto vykurovaciu technológiu.

Hlavnou nevýhodou je vysoká cena tepelných čerpadiel a súvisiaceho vybavenia. Efektívnosť týchto zariadení je spravidla vysoká, no závisí od teploty vzduchu okolitého prostredia. Tepelné čerpadlo vyžaduje tiež samostatnú kotolňu a vonkajšia časť zariadenia sa vyznačuje zvýšenou hlučnosťou, hoci túto vlastnosť sa výrobcovia snažia postupne zlepšovať

zdroj www.energie-portal.sk

Komentovať


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.


Copyright © 2019 All Rights Reserved HLINA s.r.o. Vytvoril Magneting