SIEA zverejnila zoznam oprávnených zariadení pre projekt Zelená domácnostiam II


Slovenská inovačná a energetická agentúra zverejnila zoznam oprávnených zariadení pre projekt Zelená domácnostiam II. Aktuálne je v zozname zverejnených 1 444 zariadení, registrácia naďalej pokračuje.

„Naším cieľom je naplniť zoznam oprávnených zariadení tak, aby mali domácnosti už od začiatku čo najširší výber. V krátkom čase, po schválení nového národného projektu Zelená domácnostiam II, plánujeme zverejniť všeobecné podmienky podpory a harmonogram kôl na rok 2019,“ uviedla generálna riaditeľka Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Alexandra Velická.

Výzva SIEA k včasnému podávaniu žiadostí o registráciu zariadení sa týka najmä výrobcov a zhotoviteľov pracujúcich s kotlami na biomasu a tepelnými čerpadlami. Zoznam sa pre tieto zariadenia vytvára odznova, pretože boli upravené technické podmienky tak, aby zohľadňovali zmeny legislatívy a zmeny na trhu. 

Registráciu zariadení pre pokračovanie projektu SIEA otvorila už v novembri 2018, aby predišla náporu žiadostí pred spustením projektu. „Tých, ktorí požadované dokumenty k zariadeniam doručili v minulosti, sme oslovili aj adresne, mnohí už žiadosti predložili, ďalší ich finalizujú. Predpokladáme, že sa prirodzene zníži počet registrovaných kotlov a tepelných čerpadiel, pretože mnohé z nich už nie sú dostupné na trhu alebo nespĺňajú nové technické podmienky. Zatiaľ ich je zaregistrovaných podstatne menej ako v minulosti, preto upozorňujeme vopred, že žiadosti sa neoplatí odkladať na poslednú chvíľu,“ uviedol komunikačný manažér SIEA Stanislav Jurikovič. 

V pilotnom projekte bolo evidovaných 1 700 tepelných čerpadiel, v už zverejnenom zozname je aktuálne zaregistrovaných 395. Z kotlov bolo v minulosti zaregistrovaných 760 typov, aktuálne ich je 84 typov. V zozname je momentálne zaregistrovaných aj 707 fotovoltických panelov, 257 slnečných kolektorov a 1 veterná turbína. Pri týchto druhoch zariadení boli v súlade so zverejnenými podmienkami registrácie automaticky preregistrované iba tie, ku ktorým bola podaná aspoň jedna žiadosť o registráciu poukážky v roku 2018.

SIEA zároveň priebežne aktualizuje zmluvy so zhotoviteľmi a prijíma žiadosti o registráciu nových oprávnených zhotoviteľov. V tejto súvislosti upozorňuje, že aj v pokračovaní projektu môžu zhotovitelia zabezpečiť inštaláciu zariadení len prostredníctvom odborne spôsobilých osôb s platným osvedčením. Nakoľko viacerým z nich platnosť osvedčenia skončila, je nutné, aby si zhotovitelia tieto náležitosti skontrolovali a v prípade potreby doručili SIEA kópie aktuálne platných osvedčení v zmysle usmernenia, ktoré SIEA vydala.

zdroj SIEA

Komentovať


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.


Copyright © 2019 All Rights Reserved HLINA s.r.o. Vytvoril Magneting