Fotovoltika aj elektromobily.
Prezidentská kancelária má byť prvým uhlíkovo neutrálnym úradom na Slovensku.
Prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok 14. septembra predstavila plán uhlíkovo neutrálnej prezidentskej kancelárie. Ambíciou prezidentky je, aby jej kancelária bola prvým uhlíkovo neutrálnym úradom a ukázala tak cestu aj pre ďalšie inštitúcie.
Sériu nových environmentálnych opatrení prezidentka ohlásila na streche Karáčoniho paláca, ktorá sa v budúcnosti zmení na zelenú strechu. Pripomenula pri tom, že Slovensko sa zaviazalo do roku 2050 byť uhlíkovo neutrálnou krajinou.
„Uhlíková neutralita neznamená, že nebudeme produkovať žiadne emisie CO2, ale že ich vyprodukujeme len toľko, koľko dokážeme kompenzovať a koľko dokáže krajina sama absorbovať. Aby sme tento cieľ dosiahli, budeme musieť prijať množstvo opatrení a musíme tiež veľa zmeniť aj zo svojich návykov,“ povedala Z. Čaputová.
„Na produkcii emisií CO2 sa najviac podieľa energetika, doprava a priemysel, a preto páve v týchto segmentoch bude potrebných aj najviac zmien,“ podotkla prezidentka.
Prezidentská kancelária sa preto podľa Z. Čputovej z vlastnej iniciatívy rozhodla podporiť cieľ uhlíkovej neutrality konkrétnymi činmi.
V spolupráci s Ministerstvom životného prostredia SR (MŽP SR) a jeho Inštitútom environmentálnej politiky (IEP) nechala prezidentská kancelária vypracovať prepočet uhlíkovej stopy prezidentského úradu a určiť reálny cieľ. Výsledkom tejto kalkulácie je, že prezidentský úrad môže byť uhlíkovo neutrálny v roku 2030 a už neprispievať k zhoršovaniu klimatickej krízy.
Vsadia na elektromobily
Prvým z konkrétnych opatrení, ktoré prezidentka ohlásila, je prechod na elektromobilitu. Autá, ktoré KP SR používa, ročne vyprodukujú viac ako 30 ton CO2. Toto množstvo je podľa vypracovaného prepočtu možné zásadne znížiť.
Pri pravidelnej obnove vozového parku sa preto budú autá na spaľovacie motory nahrádzať elektromobilmi alebo hybridmi. Možnosťou, ktorú prezidentská kancelária zváži, je tuež dohodnúť výpožičku takýchto áut.
Ďalším z plánovaných opatrení je vysadenie minimálne 1 300 stromov ročne. „Odborníci z TANAP-u a Lesov SR sú pripravení presne určiť územia a správny mix drevín, ktoré je vhodné sadiť. Prvé stromy by mohli byť zasadené už počas najbližšieho regionálneho výjazdu prezidentky,“ uviedla prezidentská kancelária.
Zvýšia energetickú efektívnosť
Zmeny sa majú dotknúť tiež zahraničných návštev v prezidentskom paláci, ako aj ciest prezidentky do zahraničia. Na dlhé lety plánuje Zuzana Čaputová využívať namiesto vládneho špeciálu bežné komerčné linky.
„Pri štátnych návštevách a významných podujatiach sa bude podávať jedlo výlučne z lokálnych potravín vyrobených na Slovensku, čím sa zníži uhlíková stopa spojená s dovozom potravín zo vzdialených krajín a zároveň podporí domáca produkcia,“ informoval prezidentkin úrad.
Dary určené prezidentom z iných štátov zas majú spĺňať environmentálne kritéria. Za vhodný dar sa bude považovať napríklad med z Prezidentskej záhrady alebo výrobky z recyklovaných materiálov.
Pribudne fotovoltika
Plánovaným opatrením je tiež energetickej efektivity budov v správe Kancelárie prezidenta SR. „Napriek tomu, že často ide o historické budovy, pri ich plánovaných rekonštrukciách sa môžu používať riešenia a materiály s najvyšším energetickým a ekologickým štandardom,“ uviedla kancelária.
Na budovách v správe prezidentskej kancelárie by okrem toho mali pribudnúť fotovoltické panely všade tam, kde to je možné. Časť spotreby elektriny by tak prezidentská kancelária mohla pokrývať vlastnou produkciou solárnej energie.
Plán uhlíkovej neutrality ďalej počíta s inštaláciou prvkov zelenej infraštruktúry, akými sú zelené strechy na administratívnych budovách, zelené steny v interiéroch či zelené prístrešky.
Rozbehli verejné obstarávania
Opatrenia, ktoré včera predstavila prezidentka, dopĺňajú ďalšie, ktoré prezidentská kancelária už v súčasnosti pre zníženie emisií CO2 realizuje. Napríklad nákupom energie vyrobenej výlučne z obnoviteľných zdrojov vyproduje úrad Zuzany Čaputovej o 300 kilogramov CO2 menej ako vlani.
„Rozbehli sme zelené verejné obstarávanie a budeme ho rozširovať na ďalšie produkty a služby. Ak niečo nakupujeme, tak kritériom je ekologickosť, energetická nenáročnosť a recyklovateľnosť produktu,“ vyhlásila prezidentka.
„Obmedzili sme používanie jednorazových plastov. Nenakupujeme balenú vodu, ale pijeme vodu z vodovodu. Snažíme sa znížiť množstvo vyprodukovaného odpadu, dôsledne ho triediť a kompostujeme. Projekt Mestské včely, v rámci ktorého boli v Prezidentskej záhrade inštalované včelie úle, podporuje biodiverzitu,“ povedala.
Prezidentka ďalej zdôraznila, že prezidentský úrad pod jej vedením chce byť inšpiráciou pre ďalšie verejné inštitúcie. Preto bude prezidentská kancelária ďalej pripravená sa o tieto skúsenosti podeliť a pomôcť.
Zároveň sa poďakovala MŽP SR a IEP, ktoré kancelárii pomohli s výpočtom uhlíkovej stopy prostredníctvom kalkulačky. Práve vďaka ktorej bolo možné určiť si konkrétne ciele na základe reálnych údajov a dát.
„Som rada, že táto kalkulačka bude časom dostupná aj pre ďalšie inštitúcie a širokú verejnosť. Verím, že aj vďaka tomu bude na Slovensku stále viac inštitúcií, ktoré sa pridajú k cieľu byť uhlíkovo neutrálne, a že aj vďaka tomu Slovensko splní svoj záväzok uhlíkovej neutrality byť do roku 2050 uhlíkovo neutrálna krajina,“ uzavrela Z. Čaputová.
ZDROJ: Kancelária prezidenta SR