Národná rada SR schválila novelu zákona o energetickej efektívnosti z dielne rezortu hospodárstva, ktorá zavádza do praxe inštitút garantovanej energetickej služby (GES) vo verejnom sektore. Schválená zmena vytvára predpoklad pre výraznejšiu modernizáciu budov a technologických zariadení bez potreby priamej kapitálovej investície z verejných zdrojov.
Cieľom návrhu zákona je umožniť využívanie garantovanej energetickej služby vo verejnom sektore tak, aby nebolo potrebné navyšovanie verejného dlhu Slovenska. Tento postup umožnila nová metodika Eurostatu o štatistickom hodnotení garantovanej energetickej služby. Vďaka obnove verejných budov sa znížia náklady na energie, prispeje to k predĺženiu ich životnosti a zlepší kvalitu životného prostredia. Náklady na obnovu verejných budov by sa mali splácať z reálnych úspor energie dosiahnutých touto obnovou.
Garantovaná energetická služba je celosvetovo používanou metódou pre zvyšovanie energetickej efektívnosti s garanciou dosiahnutia plánovaných výsledkov. Táto služba umožňuje využiť potenciál budúcich úspor energie každej budovy na financovanie potrebných investícií. Podľa Asociácie poskytovateľov energetických služieb (APES SK), Slovensko by mohlo vo verejnom sektore pri realizácii projektov zameraných na energetickú efektívnosť na energiách ročne ušetriť približne 60 miliónov eur. V slovenskom priemysle by sa mohlo vďaka projektom iba s 20-percentnou priemernou úsporou ročne ušetriť dokonca 340 miliónov eur. Na Slovensku je v súčasnosti obnovených zhruba 25 % verejných budov.
SITA, Odbor komunikácie MH SR