Investície do zelených energií

Investície do obnoviteľných zdrojov energie vlani silno rástli a dostali sa blízko rekordu, hoci ceny ropy v druhej polovici roka výrazne klesli.

Pomohla hlavne rekordné výstavba nových solárnych a veterných elektrární. Podľa údajov Bloomberg New Energy Finance (BNEF) celkové investície do čistej energie predstavovali 310 miliárd dolárov, o 16 percent viac ako pred rokom.

Investície tak vlani skončili blízko rekordu z roku 2011, kedy predstavovali 318 miliárd USD, uviedol denník The Financial Times.

Čína zostala najväčším svetovým investorom do obnoviteľných zdrojov energie a naďalej zvýšila svoj náskok. Čínske investície vlani stúpli o 32 percent na 89,5 miliardy USD a na globálnych investíciách sa krajina podieľala 29 percentami. Druhé skočili Spojené štáty, ktorých investície do obnoviteľných zdrojov vzrástli o osem percent na 51,8 miliardy USD. Investície v Európe sa zvýšili len o jedno percento.

Údaje naznačujú, že vládne politiky vrátane regulačných ustanovení, daňových úľav a ďalších dotácií, sú stále dôležité pre úspech investícií do obnoviteľných zdrojov energie. Obnoviteľné zdroje sú často drahšie a menej flexibilné ako fosílne palivá.

Náklady na technológie u obnoviteľných zdrojov energie klesajú, čo znamená, že každý minutý dolár prináša vyššiu kapacitu. Tá v niektorých oblastiach vlani dosiahla nové rekordy. Celosvetovo boli vlani postavené solárne a veterné elektrárne s kapacitou 100 gigawattov. To bolo o 26 gigawattov viac než pred rokom.

Vlaňajší pokles cien ropy a zemného plynu zlepšil konkurencieschop­nosť fosílnych palív voči ďalším zdrojom energie, ako sú biopalivá a vietor. Odvetvie obnoviteľných zdrojov energie sa však zatiaľ drží. Podľa BNEF bolo vlani ešte skoro na to, aby lacná ropa mala väčší vplyv na investície do obnoviteľných zdrojov. Vplyv by tiež nemusel byť výrazný, pretože ropa sa používa predovšetkým v doprave a väčšina obnoviteľných zdrojov sa používa na výrobu elektriny. Priamo si tak nekonkurujú.

Viditeľnejšie je vplyv iba u biopalív, ktorá konkurujú priamo benzínu a nafte. Vlani na celkových investíciách do obnoviteľných zdrojov energie mali biopalivá podiel len 1,9 percenta, v roku 2006 to pritom bolo až 25 percent.

 

 

 

 

Komentovať


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.


Copyright © 2019 All Rights Reserved HLINA s.r.o. Vytvoril Magneting