Bývajte lepšie s takmer nulovou spotrebou energie

Energetická trieda A0 sa dá dosiahnuť aj s použitím štandardných stavebných materiálov, s modernými ale získate vyšší komfort.

Autor: SHUTTERSTOCK

V tomto roku získate stavebné povolenie len na dom s takmer nulovou potrebou energie. Počiatočná investícia sa síce oproti nízkoenergetickým domom zvýši o 8-10 %, no v takmer nulovom dome zaplatíte menej peňazí za vyšší komfort bývania.

V minulom roku postačovalo, aby mali nové budovy pridelený energetický certifikát A1, od 1. januára 2021 sa požiadavka sprísnila na energetickú triedu A0, teda s primárnou energiou nižšou ako 54 kWh/m2 za rok. Projektovú dokumentáciu s výpočtom primárnej energie musíte priložiť k žiadosti o stavebné povolenie. Do výpočtu sa zaratúva niekoľko položiek, najväčšou je potreba tepla na vykurovanie domu. Kým ultranízkoener­getický dom v kategórii A1, platnej do konca roka 2020, mal potrebu tepla na vykurovanie max. 40,7 kWh/m² na rok, novostavbám takmer nulových domov musí stačiť menej než 20,4 kWh/m² na rok, teda iba polovica.

Nulových domov sú už stovky

Vyzerá to možno prísne, no iba na prvý pohľad. Mnoho majiteľov rodinných domov pristúpilo k tomuto štandardu už v predošlých dvoch rokoch. Podľa rýchlosti, akou sa rozchytali štátne dotácie na takmer nulové domy, nemajú Slováci problém prijať vyšší štandard bývania. „Výzvy na predkladanie žiadostí o poskytnutie štátnych príspevkov na rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie boli zverejnené v auguste 2019 a v novembri 2020. V oboch prípadoch sa limit počtu žiadateľov, 500 v roku 2019 a 200 v 2020, naplnil doslova za pár hodín,“ hovorí Katarína Nikodémová, riaditeľka platformy Budovy pre budúcnosť.

Aká má byť „obálka“ domu

Stavba samotnej konštrukcie, fasády a strechy, sa v tomto roku zásadne nemení. Už podľa požiadaviek v roku 2020 boli parametre na vytvorenie energetickej efektívnosti dostatočné. Na zateplenie obvodových stien sa v súčasnosti používa tepelný izolant v hrúbke od 15 do 20 cm, závisí od typu a hrúbky použitého materiálu samotnej nosnej konštrukcie.

„Dnes už málokto požaduje hrúbku nižšiu ako 15 cm, aj preto, že veľa majiteľov si inštaluje na okná vonkajšie žalúzie a zatepľovací systém im schováva podomietkové „kastlíky“ na fasáde, ktoré majú minimálne hrúbku 15 cm,“ dodáva projektant Tomáš Krempaský z ateliéru Enval.

V šikmej streche sa dnes navrhuje tepelná izolácia v hrúbke 18 cm pod krokvy a 20 cm medzi krokvy, v ploche strechy v rozmedzí 28–34 cm. „Čo sa týka podlahy na teréne, podľa požiadaviek postačuje hrúbka tepelného izolantu 10 cm, zo skúseností ale odporúčam väčšiu hrúbku, pokojne aj 15 cm. Je veľmi nepravdepodobné, že niekto bude rozoberať podlahu a búrať dvere či preklady, aby dodatočne zateplil podlahu,“ radí projektant Anton Pitoňák zo štúdia Aproject.

Moderné materiály zvyšujú komfort

Energetická trieda A0 sa dá dosiahnuť aj s použitím štandardných stavebných materiálov, s modernými ale získate vyšší komfort. Snaha znižovať tepelné straty môže viesť k vysokým hrúbkam konštrukcií. Moderné tepelné izolácie s nižšou lambdou, teda súčiniteľom tepelnej vodivosti, alebo stavebné materiály s vyšším tepelným odporom však môžu prispieť k nižšej hrúbke konštrukcie aj s dodržaním podmienok. Navyše trend zdravého bývania ukazuje, že ľudia obľubujú materiály, ktoré zlepšujú celkovú priedušnosť obalových konštrukcií.

Čo robí dom nulovým

Keďže z pohľadu úspor energie je obálka domu podľa súčasných parametrov na hranici možností, do vyššej energetickej triedy dostanú dom už len technológie. Nové projekty roku 2021 využívajú hlavne rekuperačnú jednotku, teda nútené vetranie so spätným získavaním tepla z odvádzaného vzduchu, a zmenu zdroja tepla. „Pri väčšine bežných stavieb je bez nich v súčasnosti nereálne splniť požiadavky na triedu A0,“ upozorňuje A. Pitoňák.

Náklady na rekuperáciu sa pohybujú od 3 000 do 5 000 eur, táto položka sa však dá rozdeliť na dve etapy. Takmer každý, kto stavia, má napätý rozpočet, takže niektorí to riešia aj tak, že v prvej stavebnej fáze si naťahajú rozvody, teda tú časť, ktorá musí byť zabudovaná v konštrukcii alebo v podhľadoch, a samotnú rekuperačnú jednotku si zakúpia neskôr.

"Pri nulových domoch sa veľký dôraz kladie na to, aby bola obalová konštrukcia domu čo najtesnejšia, s tým však prichádza ďalší aspekt, ľudia potom málo vetrajú a kvalita vzduchu v interiéri sa znižuje. Rekuperácia v prvom rade znižuje náklady na vykurovanie, ale predovšetkým zvyšuje kvalitu ovzdušia pravidelným prísunom čerstvého vzduchu a kyslíka a zároveň ho filtruje,“ vysvetľuje T. Krempaský.

Novým kotlom je tepelné čerpadlo

Podľa projektantov sú v oblasti tepelných zdrojov výrazným trendom tepelné čerpadlá, ktoré postupne nahrádzajú kondenzačné kotly. Najčastejšie sa využíva tepelné čerpadlo vzduch – voda, ktoré je najlacnejším variantom. Má síce nižšiu výkonnosť ako typ voda – voda, ale ak je spodná voda na pozemku príliš hlboko, je z pohľadu finančnej návratnosti výhodnejšie. Nasávacia časť tepelného čerpadla vzduch – voda sa pri bytovkách umiestňuje najčastejšie na strechu, pri rodinných domoch blízko domu. Zvážte, kde jednotku umiestnite, lebo pri čerpaní vzduchu vydáva mierny hluk, môže to byť rušivé pre domácich, ale aj pre susedov.

Pri výbere tepelného zdroja sú k dispozícii aj ďalšie možnosti, kotol na peletky, solárne systémy či fotovoltika, výhodnejšie sú ich kombinácie. „Solárne systémy sú efektívne hlavne v prípade, keď plánujete bazén, inak je výhodnejšia fotovoltika. Tou môžete získavať elektrickú energiu na chod tepelného čerpadla,“ dodáva T. Krempaský. Takmer nulový dom v triede A0 si na rozdiel od nízkoenergetického vyžaduje na začiatku investíciu vyššiu približne o 8–10 %, no potom platíte nižšie prevádzkové náklady za vyšší komfort a zdravé bývanie.

Jozefína KaššováDorota Hudecová, Pravda 07.04.2021

Komentovať


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.


Copyright © 2019 All Rights Reserved HLINA s.r.o. Vytvoril Magneting