15 opatrení, ktoré urobila Ficova vláda pre Slovákov

1. DPH na základné potraviny sa zníži
Od prvého januára 2016 DPH na základné potraviny ako je mlieko, mäso, maslo, chlieb, pečivo znížime zo súčasných 20 na 10 percent.

2. Zvýšenie minimálnej mzdy
Zvýšenie minimálnej mzdy. Od prvého januára 2016 míľovými krokmi priblížila ku hranici 400 eur. "Bol by som rád, keby to bolo 400 eur, ale to sa musíme ešte dohodnúť,“ povedal Fico.

 3. Pomoc pre "slabé" regióny

Špeciálny program pomoci pre okresy s vysokou mierou nezamestnanosti. Ako napríklad budovanie infraštruktúry, projekty zamestnávanie. Pôjde o niekoľko okresov, Rimavská Sobota, Revúca, Kežmarok, Veľký Krtíš, Trebišov, Sobrance, Poltár...
"Ak tam príde investor, bude mať iné podmienky. Ak zamestná dlhodobo nezamestnaného nebude mať odvodovú úľavu rok, ale napríklad až tri roky. "

4. Vyššia materská dávka
Zvýšenie materskej dávky zo 65 na 70 percent príjmu. 75 percent, ak na to budeme mať v budúcom roku.

5. Výšší príspevok na starostlivosť o dieťa
Zvýšenie príspevku na starostlivosť o dieťa do troch rokov. Aby z neho bolo možné preplatiť jasle alebo škôlku.  Z 230 na 280 eur mesačne.
Premiér Robert Fico. Snímka: HN/Pavol Funtál

6. Väčší počet detí v škôlkach
Rozšírenie kapacít materských škôl. Pokračovanie projektu z prvého balíčka.

7. Výstavba základných škôl
Výstavba základných škôl modulového typu. "Nejde o žiadne kontajneri, ale stavajú sa veľmi rýchlo. Táto výstavba začala už v roku 2013. Pripravených na tento rok 14 kapacít na tieto škôlky. Najmä tam, kde sa ľudia sťahujú do miest, ale nie sú prispôsobené, ako napríklad Senec ."

8. Príspevky na lyžiarske kurzy pre žiakov
Príspevok na školy v prírode a lyžiarske kurzy. Poskytne príspevok na časti poplatku na tieto kurzy. Štát tak ročne podporí 120-tisíc žiakov. Na pobyt piatakov, ale aj na pobyt siedmakov to bude 150 eur a rovnako to bude aj pri podpore ôsmakov, či 1. alebo 2 ročníku stredných škôl. Má to podporiť cestovný ruch v sume 600-tisíc eur.

9. Pobyty pre sociálne slabšie rodiny
Pobyty pre sociálne slabšie rodiny zadarmo. Má ísť o 20-tisíc ľudí.

10. Zníženie dopadu na lieky
Zníženie dopadu na lieky pre deti a dôchodcov.  U dôchodcov z 42 na 25 eur štvrťročne. Deti do 6 rokov budú mať strop 8 eur štvrťročne.

11. Obnova priestorov v nemocniciach
Obnova spoločných priestorov štátnych nemocníc.

12. Štát odpustí 30 percent nákladov na zatepľovanie
Príspevok na zatepľovanie domov a energetické prístroje v bytovkách. Štát bude odpúšťať 30 percent nákladov na zeteplenie. Najviac však do výšky 6–tisíc eur. Fond rozvoja bývania podporí zateplenie v bytových domoch. Na jeden bude úľava 15 percent z istiny úveru rekonštrukcie nových domov. Mesačne by sa tak mohla znížiť znížila splátka o sto eur.

13. Poukážky pre ľudí
Príspevok na ekologické zdroje energie pre domácnosti. Príspevok na časti ceny týchto technológií. Malé zariadenia, fotovoltické panely, veterné turbínky, slnečné kolektory, tepelné čerpadlá. Ľudia budú dostávať poukážky, ktoré pokryjú časť nákladov.

14. Lacné bankové účty
Lacný bankový účet pre každého. Slovenské banky by to podľa Fica malo stáť 70 miliónov eur. Každý občan bude mať nárok na jeden bankový účet s výhodnými podmienkami a za výhodnú cenu. Cena účtu bude maximálne 3 eurá mesačne.

15. Fakturácia bez DPH medzi dodávateľmi v stavebníctve
Posledným opatrením je fakturácia bez DPH medzi dodávateľmi v stavebníctve. DPH odvedie štátu až posledná firma v reťazci. Zamedzí sa tak nadmerným odpočtom firiem v celom procese.

Komentovať


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.


Copyright © 2019 All Rights Reserved HLINA s.r.o. Vytvoril Magneting